جدید
اسکودا از آغاز تا کنون

اسکودا از آغاز تا کنون

اسکودا مخفف نام اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری است که در کشورمان به عنوان مرکز تشکل غیر دولتی از جانب  کانون های ۲۲گانه  وکلا به فعالیت می پردازد. آغاز و ریشه این تشکل را باید در «مجمع وکلا» دانست که با دستور احمد شاه قاجار شکل گرفت که  این امر نشان می‌دهد قدمت این نهاد صنفی به عصر قاجار بر می‌گردد و این نهاد دارای تاریخ و ریشه است، از سوی دیگر موجودیت این مجمع حکایت از این می‌کند که این احساس در گذشته نیز وجود داشته. ضرورت ایجاد یک نهاد صنفی برای وکلا محسوس بوده است، هر چند که در آن دوران پروانه وکالت را حکومت و نه این مجمع صادر می‌کرده است، کمی پس از آن نیز در ۱۳۱۵، ما به یک انسجام قانونی رسیدیم و این ایجاد به عنوان یک اتحادیه رسمیت یافت هر چند که در آن دوران نیز پروانه وکالت از سوی دادگستری به عنوان یک رکن حاکمیتی صادر می‌شده است، این مسیر ادامه پیدا کرد تا سال ۱۳۳۱، در دولت ملی مرحوم مصدق که شکل و شرایط تازه‌یی پدید آمد که طلایه آن را در رسمیت یافتن کانون وکلای دادگستری و لایحه استقلال وکالت دادگستری دید که طی آن ایام به همان نهاد سابق (مجمع وکلا) وصف استقلال افزوده شد و عملا به یک نهاد مستقل مدنی تبدیل شد. اما جالب توجه است که حتی هم‌اکنون نیز که هر گاه می‌خواهند صحبت از تاریخ و ریشه کانون وکلا بکنند، به لایحه ۱۳۳۱دولت ملی مرحوم مصدق اشاره  دارند با وجود اینکه قدمت این نهاد به دوران پیش از مرحوم مصدق و عصر قاجار بر می‌گشته است و خود لایحه ۱۳۳۱با لایحه ۱۳۳۳دولت بعد از کودتا نسخ شد، اما تاکید بر ریشه کانون وکلا در دولت ملی مرحوم مصدق نشانه از اهمیت موضوع برای جامعه حقوقی ایران و اصالت ملی این نهاد دارد.

در کل در وصف جایگاه نهاد کانون وکلا، دو وصف نهاد صنفی و استقلال، محوریت دارند که در کنار هم تعریف یک نهاد مدنی(NGO) را تداعی می‌کنند، حال باید این مساله را بررسی کرد که ما در ایران چند(NGO) داریم که با این قوت استقلال داشته باشد که نه در دوره پهلوی و نه در این دوره هیچ کدام از ادوار کانون خود را رکن حاکمیتی معرفی نکردند که این به معنی ضد حکومتی نیست البته عده‌یی تلاش می‌کنند که از مفهوم حاکمیت این‌گونه تفسیر می کنند که این نهاد ضد حکومتی است، در صورتی که جوهره‌ این نهاد استقلال است و وصفش این است که مدنیت را در خودش به صورت مستقل و در راستای منافع ملت اعمال کند

اگرچه از سال های دور تشکیل اتحادیه و یا سازمانی که بتواند در بین کانون های وکلای دادگستری موجود وحدت رویه ایجاد نماید همواره مورد نظر بعضی از وکلا و اعضای هیأت مدیره کانون های سراسرکشور بوده ولی هیچگاه به مرحله  عمل در نیامده بود.

اولّین جرقه درسال ۱۳۸۰و در استان گیلان به پیشنهاد یکی از اعضای محترم هیأت مدیره کانون گیلان که اکنون دربین مانیست (روحش شاد) مطرح و در آبان ماه ۱۳۸۱در شهر شیراز به تصویب رسید و سپس درسال ۱۳۸۲دراداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری به شماره ۱۶۰۳۰به ثبت رسید و سرانجام در روزنامه رسمی شماره ۱۷۱۲۲-۱۷/۹/۸۲تأسیس آن برای اطلاع عموم آگهی شد.

هدف از تشکیل اتحادیه که با نام اختصاری « اسکودا» معروف است جلوگیری از تصمیمات و اقدامات معارض و متهافت و در نتیجه  جلوگیری از ایجاد ناهماهنگی دراداره کانون ها بود همچنین  از عمده اهداف اتحادیه ایجاد رویه واحد درمورد آزمون –صدورپروانه وکالت و سایر وظایف تعریف شده درلایحه قانونی استقلال… وآئین نامه آن بود به دنبال تشکیل و ثبت « اسکودا» و تدوین اساسنامه که اهداف اتحادیه و ارکان های آن  را مشخص می نماید. و در سال های بعد با تشکیل همایش های دوره ای آئین کاری نیز تدوین و به تصویب رسیده که امروزه مقررات آن لازم الاجرا می باشد اتحادیه درابتدای تشکیل باعضویت ۱۲کانون کار خود را آغاز و امروز هر ۲۳کانون مستقل کشوری عضو اتحادیه شده اند.

اساسنامه اسکودا و اهداف مندرج در آن

اهداف اسکودا عمدتاً در ماده ۳اساسنامه و در ۹ بند تعریف شده که مهمترین آنها:

« کوشش به منظور ایجاد رویه واحد در اجرای وظایف کانون های وکلای دادگستری » می باشد و در حال حاضر آخرین اساسنامه اصلاحی اتحادیه مشتمل بر ۲۸ماده و۹تبصره در تاریخ ۱۶/۲/۸۸درهمایش اصفهان به تصویب هیأت عمومی اسکودا رسیده و لازم الاجرا می باشد.

تابعیت اسکودا و ثبت آن

طبق ماده ۲اساسنامه تابعیت  اسکودا « ایرانی» ومرکز آن « تهران» است. و از سال ۱۳۸۲در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده است .

ارکان ها و تشکیلات اسکودا

طبق ماده ۵اساسنامه ارکان های اتحادیه عبارتند از:

– هیأت عمومی

– هیأت رئیسه

– شورای اجرائی

– بازرسان
پس از عضویت هرکانون در اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران ، آن کانون به ترتیب درلیست برگزاری همایش قرارمی گیرد که درحقیقت هم « حق» است وهم « تکلیف» و با تصویب هیأت عمومی اسکودا درهمایش اراک افتخار میزبانی همایش بیست ودوم نصیب این کانون گردیده است.

لازم به ذکراست که همایش سراسری اسکودا هر۶ماه یکبار در اردیبهشت وآبان ماه هرسال برگزارمی گردد.

 

                                                                      کانون وکلای دادگستری خراسان

لینک کوتاه این نوشته: http://khorasanbar.ir/?p=26833

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*