جدید
همایش استانداردهای جهانی حرفه وکالت
همایش استانداردهای جهانی حرفه وکالت

همایش استانداردهای جهانی حرفه وکالت

همایش استانداردهای جهانی حرفه وکالت روز پنج شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این همایش آقای دکتر رضایزدی به عنوان دبیر همایش ضمن توضیح در خصوص ضرورت برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: کانون بین المللی وکلا IBA به عنوان بزرگترین ارگان صنفی بین المللی در خصوص حرفه وکالت نقش بسیار مهمی با توجه به شعار خود "صدای جهانی حرفه وکالت" (“The Global Voice of the Legal Profession”) در میان کانون های وکلا دارد از جمله اتحادیه و کانون وکلای مرکز و دیگر کانون های وکلای کشور ما.

نقش IBA  نسبت به کانون ها همانند نقش سازمان ملل در خصوص کشور ها می باشد، اتحادیه و کانون مرکز جمعا ١۴ رای در جلسات IBA دارند که این موضوع اهمیت نقش اتحادیه و کانون مرکز را در IBA روشن می کند.

سپس آقای بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به عنوان اولین سخنران ضمن اظهار تاسف و تسلیت به دلیل فاجعه ساختمان پلاسکو  خاطر نشان کرد: کانون ایران از ۱۳۲۹ شمسی جزو اولین اعضای IBA بوده و آقای موریس رئیس وقت IBA موثر در استقلال کانون بودند و اقای موریس به این نتیجه می رسند که کانون ایران مستقل نیست و به مرحوم سید هاشم وکیل می گوید وکلایی که مستقل نباشند محجورند و این امر منجر به تلاشی شد که در سال ۱۳۳۱ و بعد در ۱۳۳۳ استقلال به تصویب مجلس رسید.

سوالی مطرح می شود که کانون ها یا IBA چه خاصیتی دارد؟ در سراسر جهان نظام های حقوقی مختلفی وجود دارند. کامن لا، قاره ای و سوسیالیست و نظامهای کشورها با هم متفاوت هستند و در تمام این نظام ها بعضی از قواعد با تفاوت های اندکی تکرار می شوند و از زمان قانون حمورابی و ۱۰ فرمان حضرت موسی همین بوده است، بنابر این حقوقدانان و حقوق خوانان  و چه حقوقدانی که حرفه ای نیستند با این قواعد الفت دارند و ناچارند این قواعد را بکار برند و حتی کشورهایی که ممکن است به این قواعد اعتقاد نداشته باشند برای حفظ آبرو اظهار می دارند قبول دارند.

در آلمان نازی مسائل حقوقی مزاحی بیش نبود اما در ظاهر می گفتند فلان کس با محاکمه اعدام شد یا در شوروی حدودی از مالکیت را شناخته بودند و قواعد حقوقی را تا اندازه ای بکار می بردند. نظام هایی هستند که کاملا منزوی هستند و به عنوان توحش از آن ها یاد می شود .ما به دنبال این هستیم که بیان کنیم وجود چنین حالتی و بلد بودن و دانستن بدون اعتقاد به آن اثاری دارد که به دلیل اینکه کشورها زبان مشترک دارند و همدیگر را درک می کنند نتیجه خیلی بهتری حس شود.

در دنیای امروز بسیاری از امور مستقیم یا غیر مستقیم بامشورت حقوقدانان انجام می شود و موفقتر هستند که نمونه آن مالزی است و امور دنیا متاثر از عملکرد حقوقدانان است و اگر این حقوقدانان با زبان و شناخت و ادبیات مشترک زیر یک سقف جمع شوند و به گفتگو بپردازند باعث می شوند کارها روانتر باشد و دنیا جای بهتری باشد. با این عرایضی که کردم بدون اینکه نیاز به بحث زیادی باشد گمان می کنم با تاسیس چنین موسساتی مثل IBA و ABA و اسکودا  دنیا در جای بهتری قرار خواهد گرفت.

سپس آقای دکتر امیر حسین آبادی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان دومین سخنران خاطر نشان کرد: حادثه ناگوار امروز که می شود گفت یک فاجعه است به خانواده های خسارت دیده و جانباختگان تسلیت عرض می کنم. یکی از ارکان اساسی دادرسی عادلانه  وجود وکیل است و وکلا تنها در اجرای عدالت بین طرفین نقش ندارند بلکه در ایجاد رویه قضایی نقش موثری دارند و تدریس در دانشگاه منبعی است برای قضات در ایجاد رویه قضایی. قانون گذاران از نظرات وکلا الهام می گیرند و وکلا در تصویب قوانین موثر هستند و وکالت دادگستری از مشاغلی است که در امور اجتماعی و امور فردی تاثیر دارد.

اصولا وکیل از نظر حقوقی و حقوق مدنی به معنای نمایندگی و گاهی در دفاع از دعوی است اما اگر ریشه ای  بررسی کنیم وکالت به حمایت برمی گردد وکیل حامی است در گذشته یکی از وظایف ارباب ها حمایت از رعیت بوده است و اگر ارباب شخصا اقدام نمی کرد افرادی را می فرستاد. وکالت یک حرفه اجتماعی است و جنبه حمایتی دارد. حدود یکصد سال است که ایران کانون وکلا دارد و نزدیک ۶۵ سال است که مستقل شده و خود وکلا این نهاد را اداره کردند بدون اینکه کمکی از دولت بگیرند یا درخواستی داشته باشند وکلا مردانه ایستاده و از استقلالشان دفاع کرده اند.

در دوره بیست و دوم در هیات مدیره کانون وکلای مرکز مطرح شد که اتحادیه تشکیل شود. اساسنامه اتحادیه تصویب شد و الان ۲۵ کانون عضو اتحادیه هستند و در اجلاس ها مسایل را مطرح و حل می کنیم. کانون وکلای مرکز قبل از استقلال عضو IBA بوده و یکی از اعضای کانون نیز در IBA فعال بوده و معمولا رییس کانون در جلسات آن شرکت می کردند و اخیرا به همراه ۱۷ تن از اعضای کانون در جلسه IBA در واشنگتن حضور پیدا کردیم و در اجلاس آتی در سیدنی تلاش داریم هرچه بیشتر اعضای کانون حضور پیدا کنند بخصوص وکلای جوان.

در یکی از دوره های هیات مدیره تصویب شد که جهت ایجاد مجدد کانون افغانستان کمک شود و با کانون وکلای تاجیکستان تفاهمنامه و مراودات داریم و با کانون های ترکیه و قطر صحبت هایی داشتیم تا موسسه ای منطقه ای راتشکیل دهیم. قرار است رییس و هیات مدیره کانون شرق آسیا بیایند ایران و بتوانیم عضو این کانون بشویم و پیش شرط ما این بوده که تهران مرکز غرب آسیای کانون منطقه شود. به تنهایی هیچکس نمی تواند کاری کند و صنف وکلا استثنا نیستند ارتباط داخلی و بین المللی باید زیاد باشد و خوشحالیم که عضو IBA هستیم.

دکتر مارک الیس رییس اجرایی کانون بین المللی وکلاسخنران بعدی و میهمان ویژه این همایش آقای دکتر مارک الیس رییس اجرایی کانون بین المللی وکلا گفت: من تسلیت عمیق خود را در خصوص این فاجعه بیان می کنم و برای خسارت دیدگان دعا می کنم. باعث افتخار من است که در این جلسه حضور دارم و آقای کشاورز برای من الهام بخش بودند و مدتها چشم براه این سفر بودم و به عنوان مدیر اجرایی IBA به تمام کانون های ۲۰۰ گانه علاقه مند هستم و به این نتیجه رسیدم که تشکل ها در جاهای مختلف متفاوت و وسیع هستند. فضاهای مقرراتی متفاوت است و برخی از این تشکلات برای کسب پروانه دارای مقررات هستند. با تمام این تفاصیل این را آموخته ام که کانون هایی بیشتر دارای احترام هستند که یک سری مشخصاتی دارند که مبتنی هستند براصول پایه ای سازمان ملل آن هم درخصوص نقش وکلا. این اصول در واقع اسناد اساسی و تعریف کننده ای هستند که منعکس کننده قانون و عرق بین المللی می باشند. اصول پایه به قدری اهمیت دارند که در معاهدات حقوق بشر بین المللی گنجانده اند و خیلی قابل توجه هستند. در هفتم سپتامبر ۱۹۹۰ در مجمع عمومی سازمان ملل این اصول را تصویب کردند. مهمتر از همه اینها این است که وکلا  باید اجازه داشته باشند کارشان را انجام دهند بدون اینکه در کارشان دخالت انجام شود. این حمایتها بسیار اهمیت دارد و بر این اصول تاکید می شود و اینکه وکلا بتوانند در مورد اصول قانون و حمایت از حقوق بشر صحبت کنند و کشورها باید از این اصول حمایت کنند و در سال ۱۹۴۷ ایران آن را قبول کرد. براین اساس دولت ها و کانون های وکلا باید اطمینان حاصل کنند که وکلا بدون تبعیض وارد این حرفه شوند و دولت ها باید اطمینان ایجاد کنند که کانون های وکلا بدون ترس کار خود را انجام دهند و این مسئله حیاتی است که بدون دخالت کارشان را انجام دهند و مسئولیت کانون ها نسبت به جامعه هم مطرح است.

نظر من این است که کانون ها به طور دایم تغییرات و بهبود در قانون را در دستور کار قرار دهند تا استقلال ادامه پیدا کند. نه تنها قانون را پایش می کنند بلکه  در شکل گیری قانون نیز نقش دارند. برای اینکه کانون های وکلا بتوانند با جهان ارتباط داشته باشند باید حاکمیت قانون را ارتقا دهند. تعریف های مختلفی در مورد حاکمیت قانون وجود دارد. تصور می شود حاکمیت قانون یک داروی شفادهنده است اما تعریفی که ییشتر از همه یافت می شود در تعریف افلاطون وجود دارد که برای همه برابری در قبال قانون است. در سال ۲۰۰۵ IBA مصوبه ای داشت که تاکید داشت بر این اصول. برای IBA حاکمیت قانون یعنی وجود قاضی مستقل و حق دادرسی منصفانه بدون تاخیر غیر معقول و یک رویه منطقی و مناسب در مورد جرائم. یک حرفه حقوقی قوی و مستقل و برابری همگان در مقابل قانون. ولی هر تعریفی از قانون در نظر داشته باشید برای من ارزش های دکترین ها و سنت ها و اسلام و سنت های اروپایی را می شود دید.

حکومت خوب و پایدار لازمه اش یک زبان مشترک قضایی است. لذا تمام مواردی مانند دستگیری های بی مورد و بازداشت های غیر قانونی و مجازات های بی رحمانه یا ایجاد ترس غیر قابل قبول است. کانون های وکلا باید فعال باشند در ارتقا و حقوق قانونی افراد که شامل حقوق بشر می شود. در مورد اعلامیه جهانی حقوق بشر که بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد نقشه راهی است که تضمین می کند حقوق بشریت را که این مهم توسط رهبران مسیحی و مسلمان تایید شد. ایران تا سال گذشته به همراه ۱۶۴ کشور دیگر به این مجموعه پیوست و مهمتر از همه ۱۹۴۹ کنفرانسی در ژنو تشکیل شد و بسیاری از کشورهای مسلمان حضور داشتند و کنوانسیون ژنو را تشکیل دادند که تعجبی هم ندارد این چیزی است که من می گویم اصل جهان شمول. و این در واقع نشان دهنده تفاهم در مجموعه های جهانی از ارزش ها و هنجارها است. و این هنجارها ونورم های حقوق بشری تضعیف می شوند وقتی هر کشوری گزینه ای با آن رفتار کند و ما نباید بحث ها را به گونه ای ترتیب دهیم که حاصلش این باشد که ارزش های حقوق بشری در کشورهای مسلمان کاهش پیدا کند و این باعث می شود که این دیده اشتباه به وجود بیادید که قوانین اسلامی باحقوق بشرهماهنگ نیست در صورتی که اینگونه نیست در تهران درکنفرانسی در سال ۱۹۶۰ مواردی در راستای حقوق بشر تصویب شد. در آن کنفرانس ذکر شد که درک مشترکی میان مردم جهان وجود دارد و رعایت اصول  برای کشورهای عضو جامعه جهانی امری الزامی است.

کانون های وکلا باید اطمینان حاصل کنند که قوانین کشورشان با ارزش های جهانی مطابقت دارد و هر جایی که قوانین نقض شود کانون ها بایستند و حرفشان رابزنند. به عنوان صدای جهانی حرفه وکالت تاکید قوی می کنیم روی استقلال حرفه وکالت. ما طبق استانداردهای IBA اعلام می کنیم کانون ها باید براستقلالشان اطمینان حاصل کنند و تاکید مجدد می کنم براینکه تمامی دولتها بایداطمینان بوجود بیاورند که کانون ها و وکلا مستقلا حرفه خود را انجام دهند و باید بتوانند درتمامی شرایط طبق استانداردهای بین المللی و بدون نگرانی از قوای سه گانه و ارگانهای سیاسی و عمومی آزاد باشند و نترسند از تحت تعقیب قرار گرفتن و زندانی شدن و وکلایی که بخاطر دفاع از موکلشان زندانی هستند  باید آزاد باشند و کانون ها باید بتوانند از ابطال پروانه وکالت به دلایل سیاسی  جلوگیری کنند و بالاخره کانون ها باید بتوانند دفاع کنند از استقلال حرفه وکالت. در پایان نقل قول می کنم از رئیس مرحوم کانون استرالیا که می گفت نقش کانون ها ارتقا و دفاع از قانون است که جامعه مجهز به قانون شود تا حکومت قانون را پایه ای برا ی جامعه برابر و حکومت عادلانه حفظ کنند. ما بردگان قانون هستیم تا در نتیجه بتوانیم آزاد باشیم . IBA بر پشتیبانی شما استوار است و شما را پشتیبانی می کند.

وی در پاسخ سوال های مطرح شده گفت اگر قوانین در ایران به گونه ای به تصویب برسند که استقلال کانون وکلا را از بین ببرند عضویت کانون وکلای ایران در IBA با مشکل مواجه خواهد شد. IBA با بسیاری از آژانس های سازمان ملل همکاری نزدیک دارد. و همچنان به حمایت های خودش از کانون ها در ایران ادامه خواهد داد و من به دولت گفته ام که اگر کانون ها استقلال خودشان را از دست بدهند از لحاظ بین المللی وجه ی خوبی نخواهد داشت. معتقدم مسائل حرفه ای  مانند مصونیت را باید به خود کانون ها سپرد و این نظر من است.

IBA از پایین به بالا عمل می کند. کمیته های داخلی در مورد عملکردها اتخاذ تصمیم می کنند و اساسا کمیته ها با آغوش باز موسسات حقوقی را هم می پذیرند. ما به زودی وارد یک ناشناخته در امریکا و جامعه بین المللی خواهیم شد و خیلی مسیر خطرناکی است ولی این یک چالشی برای همه ما است و اینجا صدای حرفه وکالت در سطح جهان باید مطرح شود و با اصول سازمان ملل سازگار باشیم و حرفمان رابزنیم و به عنوان وکلا با هرکسی مقابله کنیم حتی رییس جمهور امریکا اگر بخواهد حاکمیت قانون را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع: اسکودا

لینک کوتاه این نوشته: http://khorasanbar.ir/?p=27455

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*