جدید
درخشش هنر ایرانی در اسکار ۲۰۱۷
اصغر فرهادی اسکار 2017

درخشش هنر ایرانی در اسکار ۲۰۱۷

اصغر فرهادی در هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار، دومین جایزه اسکار را این بار با فیلم «فروشنده» به دست آورد تا نامش در کنار معدود کارگردان هایی که این جایزه را دو بار دریافت کرده اند نظیر فلینی و برگمان در تاریخ ثبت شود.

اصغر فرهادی پیش از این در واکنش به فرمان اجرایی غیر اصولی «حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست‌های خارجی به آمریکا» از سوی دانلد ترامپ که موجب رفتار تبعیض آمیز نسبت به شهروندان برخی کشورها از جمله ایرانیان شده بود، با نگارش یادداشتی که در نیویورک تایمز منتشر شد، اعلام کرد در مراسم اسکارِ این دوره، حضور نخواهد داشت. وی انوشه انصاری و پروفسور فیروز نادری را به‌عنوان نمایندگانش برای حضور در مراسم اسکار معرفی کرد. در این مراسم، فیلم فروشنده توانست جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به‌دست آورد و در پی آن، انوشه انصاری و فیروز نادری، جایزه‌ی اُسکار را به جانشینی از سوی وی دریافت کردند.

اصغر فرهادی اسکار 2017

اصغر فرهادی در پیامی از اینکه آکادمی او را برای دومین بار انتخاب کرده، تشکر کرد و از اینکه نتوانسته در این مراسم حضور یابد، ابراز تاسف کرد. فرهادی علت غیبتش در این مراسم را احترام به ملت ایران اعلام کرد.

متن پیام فرهادی که توسط انوشه انصاری قرائت شد به این شرح است:

«افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.  متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.  تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند. سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری خراسان کسب این افتخار بزرگ ملی را به جامعه فرهیخته وکلای دادگستری و عموم مردم فرهنگ دوست ایران تبریک عرض می نماید.

لینک کوتاه این نوشته: http://khorasanbar.ir/?p=27644

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*