جدید

مراسم سالروز استقلال کانون های وکلای دادگستری ایران و بزرگداشت روز وکیل در کانون وکلای دادگستری خراسان

((هوالوکیل ))

شصت و پنجمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری روز پنج شنبه ۱۷ اسفند با حضور خانم دکتر هما داوودی نائب رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری البرز ، اعضای هیات مدیره و جمع کثیری از وکلای این کانون، در محل سالن همایشهای کانون وکلای دادگستری خراسان برگزار گردید.

در این مراسم آقای وکیل مهدی عامری، ریاست کانون وکلای دادگستری خراسان ضمن تبریک سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و بزرگداشت روز وکیل و تبریک میلاد حضرت فاطمه و روز زن،ضمن عذرخواهی از کلیه کارآموزان که به دلیل محدودیت جا نتوانستیم پذیرای ایشان باشیم، پس ازشرح مختصری از پیشینه روند منجر به تصویب لایحه قانونی  استقلال کانون وکلا در سخنرانی خود به رویکرد نا مطلوب برخی جریان ها در حذف ظرفیت آزمون وکالت اشاره نموده و بیان داشتند:

یک دادرسی عادلانه همانطور که نیازمند یک قاضی مستقل است به طور قطع نیازمند یک وکیل مستقل نیز می باشد. استقلال ارفاق و یا هدیه ای نیست که حاکمیت به ما داده باشد در واقع استقلال احترام به حقوق شهروندی و حق دفاعی است که آحاد یک ملت دارند. به لحاظ استاندارد های بین المللی هم برای یک دادرسی عادلانه، یک وکیل مستقل لازم است و ما تعجب میکنیم از طرح ها و لوایحی که در جهت خدشه دار کردن این استقلال گاهی به قوه مقننه ارائه می شود. در حالی که این استقلال می تواند جایگاه ما را در سطح جهان به لحاظ آراء مختلف بالا ببرد. وقتی وکیل مستقل نباشد و وابسته به وقوه قضاییه باشد دادرسی آن کشور را طبق استانداردهای جهانی و اصول کنوانسیون ها و قرارداد های مختلف از جمله حقوق بشر به رسمیت نمی شناسند به همین دلیل امیدواریم هیچ وقت لایحه و طرحی در مجلس به تصویب نرسد که به این استقلال خدشه وارد کندکه در واقع ضربه به خود قوه قضاییه و حاکمیت است. ما امروز تمام تلاشمان این است که این استقلال را که پیشینیان به امانت به ما سپرده اند حفظ نموده  و به نحوی مطلوب به نسل های آینده تحویل بدهیم.

  ایشان همچنین با ایراد به عملکرد صدا و سیما و عدم رعایت بی طرفی از اینکه فیلم ها، سریال ها و مصاحبه ها را به شکلی مطرح می کنند که شغل وکالت را شغلی دون نشان بدهند و افرادش را افرادی شایسته معرفی نکنند ابراز تاسف و نگرانی کردند.

آقای وکیل مهدی عامری در بخشی دیگر با اشاره به تشکیل کمپینهای حذف ظرفیت متذکر گریدند:

 تبدیل کردن لیسانسه های بیکار به وکلای بیکار، کار خطرناکی است و مفسده یک وکیل بیکار به مراتب خطرناک تر از مفسده یک لیسانسه بیکار است. اسفناک تر از آن با سوء برداشت توسط یکی از مقامات اداره ثبت و بخشنامه ای که کرده است ثبت موسسه حقوقی نه نیاز به مجوز کانون دارد و نه نیاز به لیسانس حقوق و چون در تبلیغات آزاد هستند آنچنان عمل کرده اند که تماماً مردم اغفال شده اند و چون خودشان حق وکالت ندارند همکاران جوان ما را با مبالغ بسیار نازل به سخره می گیرند. آن کسانی که این اجازه را داده اند به خودشان نمی گویند وقتی ماده ۵۵ قانون وکالت می گوید کسی که بدون پروانه وکالت کند جرم است و در واقع این امر می تواند معاونت در این جرم باشد. البته اخیراً با همکاری حفاظت اطلاعات دادگستری و مرکز مشاوران فعالیت های موثری در سطح ایران شروع شده و در خراسان دو نفر از مدیران این موسسات پس از مراجعه بازرسان ما و گزارش، با عنوان دخالت در امر وکالت بازداشت شده اند. به این وسیله شاید بتوانیم جلوی این هجمه را بگیریم.

 اعتراض به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری و ایراد به خدمات ضعیف ارائه شده به وکلا از ناحیه دادگستری در مقایسه با رقم دریافتی از بابت حق تمبر از دیگر بیانات ریاست محترم کانون وکلای خراسان بود.

در ادامه میهمان مراسم، خانم هما داودی نائب رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران , عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری البرز و اولین بانوی رئیس کانون های وکلای دادگستری در ایران در سخنرانی خود اثر استقلال کانون های وکلا بر توسعه ملی را بررسی و بیان داشتند:

جایگاه کانون های وکلای مستقل در گذار از سه نسل حقوق بشر و بحث توسعه کانون های وکلا  سه منظری است که اگر ما در این سه منظر به طور علمی استقلال را مطالعه و بررسی کنیم هم به اهمیت آن پی خواهیم برد و هم به نیاز های جامعه وکالت و گرفتاری هایی که با آن مواجه است و چالش هایی که می­بینیم هر روز برای ما ایجاد می­کنند.

بحث کانون های وکلا بحث صنفی و مطالبه ما وکلا نیست بلکه یک مسأله ملی و گره خورده با مسائل ملی کشور است که مستقیماً روی حفظ حقوق شهروندی، سرمایه گذاری خارجی، توسعه گردشگری و داوری های بین المللی اثر می­گذارد.

کانون وکلای مستقل بر دادرسی عادلانه اثر می گذارد. حق دادرسی عادلانه چیزی است که در قانون اساسی و اسناد بین المللی پیش بینی شده است. اگر وکلا و کانون ها مستقل نباشند عادلانه بودن دادرسی تامین نمی شود. یک اصل در تمام نظام های حقوقی در آیین دادرسی پذیرفته شده است؛ اصل تفکیک مقام تعقیب از مقام تحقیق و رسیدگی که اگر اینها از یکدیگر تفکیک نشوند دادرسی عادلانه نخواهد بود. من رکن چهارم را به این اصل اضافه کرده ام و آن وکیل است که رسالت او تامین حق دفاع است، دادستان باید تعقیب دعوای عمومی را برعهده داشته باشد اگر تعقیب نکند جامعه نا امن می شود. در مقابل باید وکیلی باشد که دفاع از شهروندان و متهمین را بر عهده بگیرد که این شاهی ترازو در اعتدال بایستد و الا ممکن است که دادستان و مقام تعقیب از حدود وظایف خودش خارج بشود و موجب تعدی به حقوق جامعه شود. وکیل رکن دادرسی است. اگر وکیل در دادرسی ها نادیده گرفته بشود نماز عدالت باطل است. نقش کانون های وکلا در مبارزه با فساد بر کسی پوشیده نیست کانون های وکلا از پاکدست ترین ها هستند و کمترین میزان فساد را دارند. همه بر اساس عشق و تبرع خدمت می کنند.

 کانون های وکلا می ذخیره سرمایه های حقوقی کشور هستند و می توانند در طرح ها و لوایح و فرایند قانون گذاری مقام مشورتی قانون گذار باشند.

در لایحه استقلال ما الماس درخشانی داریم به نام استقلال که به جای خود بسیار هم ارزشمند است اما نکته بسیار مهم تر که نیاز ماست بحث توسعه است که اصلا دیده نشده و در لایحه جامعه وکالت که خدا رو شکر میکنیم که از دستور خارج شده است به طور کل هر دو را نادیده میگرفت. هم استقلال را و هم هیچ نگاه راهبردی و آینده پژوهی در آن نبود. ما به عنوان یک نهاد مدنی و بزرگترین و قدیمی ترین نهاد مدنی چه نقش در توسعه ملی کشور داریم؟ چرا در سند چشم انداز هزار و چهارصد و چهار اشاره ای به وجود کانون های وکلا نشده و اصلا دیده نشده است. و بدتر از آن خود ما وکلا و کانون های وکلا هم هیچ سند چشم اندازی برای خودمان ترسیم نکرده ایم. مادامیکه  نگاهی راهبردی نداشته باشیم وضع معیشتی وکلای جوان همین خواهد بود وکاری نمی توانیم بکنیم.

از یک جهت خدا را شاکریم که لایحه جامع وکالت از دستور کار خارج شد چون خطری که داشت متوجه استقلال و در واقع تتمه استقلالی که داشتیم بود. اما از یک جهت ما دوباره قرار است با همان قوانین ۶۰ ساله و ۷۰ ساله کار کنیم و هنوز هم هیچ ظرفیتی برای تحول نداریم و هنوز نمی توانیم به توسعه دست پیدا کنیم. این رکودی که دچارش شده ایم و دوباره به آن مبتلا شده ایم آزار دهنده است. گفته اند که قرار است ده پانزده ماده را اصلاح بکنند که این اصلاحات از پیش معلوم است که چه هست. بحث ادغام است، بحث شورای عالی وکالت و این چیزها خواهد بود. مطلقا بحث تحول نیست اصلا ظرفیت تحول سازی ندارد ظرفیت توسعه ندارد.

جایگاه کانون های وکلا در گذار از سه نسل از حقوق بشر است. نسل اول حقوق بشر همان حقوق و آزادی های اساسی است که در قوانین اساسی کشور ها و حقوق اساسی انسان ها است مثل حق انتخاب مسکن، انتخاب شغل ، اصل برائت. به اینها می گویند حقوق منفی یعنی همین که دولت ها کاری نداشته باشند و تعرضی نکنند تامین می شود. نسل دوم حقوق مثبت است یعنی ایجابی است و دولت ها برای ایجادش باید اقداماتی انجام دهند مثل حق بهداشت، تامین اجتماعی، حق آموزش و حتی در اسناد بین المللی اینطور است که اگر کشوری توانایی تامین حقوق نسل دوم را ندارد جامعه بین المللی به آن باید کمک کند. نسل سوم حقوق همبستگی و حقوق جمعی است مثل حق توسعه، مثل حق محیط زیست و نسل چهارم که به تازگی مطرح شده است حقوق پزشکی است حقوق شبیه سازی، پیوند اعضا و مسائل اینچنین که تازه در ابتدای تکوین است. کانون های وکلا در گذار از این سه نسل از حقوق بشر در کجا قرار دارند؟ وقتی هنوز تبصره ماده ۴۸ ما را به خود مبتلا کرده است ما کجای این سه نسل حقوق بشر هستیم؟

برغم تمامی کاستی ها و مشکلات و گله هایی که هست کانون های وکلا و وکلا در این کشور خوش درخشیدند. حقوق دفاعی مردم را تامین کرده اند و حتی معاضدت قضایی را به شکل رایگان ارائه می کنند. هنوز سالهاست هیچ هزینه ای برای وکالت تسخیری دریافت نشده است ولی هیچ وقت از دفاع برای متهمینی که وکیل تسخیری لازم دارند دریغ نکرده اند. در معاضدت های قضایی سبب شدند از اطاله دادرسی کم شده و از طرح دعاوی واهی جلوگیری بشود.

 

پس از سخنان ارزشمند خانم دکتر داودی مراسم با اجرای زنده موسیقی توسط هنرمند محبوب کشور آقای حجت اشرف زاده ادامه یافت و در پایان بنا به روال هر سال, در تقدیر از پیش کسوتان وکالت خراسان، ضمن تقدیر از دو وکیل پیش کسوت آقایان وکیل محمدرضا ریاحی و حسین زمان پور، به مناسبت تقارن برگزاری مراسم سالروز استقلال کانون های وکلای دادگستری و بزرگداشت روز زن از تعدادی از بانوان وکیل پیش کسوت کانون وکلای دادگستری خراسان خانم ها ناهید سیف عمرانی، هاله کشاورز، مرضیه محبی و نسرین ولی زاده تقدیر به عمل آمد.

 

لینک کوتاه این نوشته: http://khorasanbar.ir/?p=27919

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*